Terug

“Met een plek als SNEQ kun je je niet eenzaam voelen”

Een theatervoorstelling met acht gewone Bredanaars, die hun persoonlijke verhaal vertellen als uitnodiging aan anderen. Voor ontmoeting, het tegengaan van hokjesdenken en het doorbreken van bubbels. ‘Jij en Ik En Andersom’ is in juni twee keer gespeeld en is een treffend voorbeeld van de plek waar het ontstond: SNEQ aan de Veilingkade, een laagdrempelige ontmoetingsplek waarin SMO, Nieuwe Veste, Emmaus en Quiet Breda samenwerken. 

De Poolse Paulina en de Bredanaar Wabe spelen twee van de rollen. Irma Rens, projectleider bij Nieuwe Veste en initiatiefnemer van deze voorstelling, begeleidt de voorstelling vanuit SNEQ. Irma: “Met een donatie van het VSB-fonds met het specifieke thema ‘Breek door je bubbel’ konden we deze voorstelling realiseren. In samenwerking met Letizia Rompelberg van ZOUTspeelt ontstond het idee om met spelers van SNEQ een voorstelling te maken rondom persoonlijke verhalen.” 

   

Het verhaal van Paulina is heftig, vindt de Poolse zelf: “Het gaat om mijn alcoholistische moeder en mijn relatie met haar. Over grenzen stellen en het contact tussen ouders en kinderen. Daar gaat vaak veel in verloren.” Zelf woont ze al tien jaar met haar gezin in Breda. Ze wilde mensen ontmoeten buiten haar Poolse gemeenschap en kwam bij SNEQ terecht. “Ik had meteen een thuisgevoel. Allemaal superleuke mensen, je maakt vanzelf vrienden. Met een plek als SNEQ kun je je in Breda niet eenzaam voelen. De tafeltjes wiebelen misschien, maar je bent welkom en je kunt er jezelf zijn. Dat is een lekker gevoel.” 

   

Ook Wabe heeft een indringend verhaal te vertellen, met een leven vol uitdagingen: “Het gaat mij vooral om de verhalen van anderen, die zijn ook belangrijk. Ieder verhaal telt. Optreden vind ik spannend, best stressvol. Maar de repetities brachten me al veel. Het is een reis, waarin we heel open zijn naar elkaar.” 

    

‘Jij en Ik En Andersom’ gaat ook over hulp krijgen en geven. Paulina: “We kregen huiswerk mee van Letizia, de regisseuse. Ik moest een liedje zoeken over hulp, en er een gedicht over schrijven. Dat was super reflectief. Ik bedacht me dat mijn hele leven draait om helpen en geholpen worden. Daar had ik nooit zo over nagedacht.” SNEQ is een ideale omgeving om dat te helpen doorbreken, is haar onderliggende boodschap. 

   

Paulina is blij met SNEQ: “In Polen kennen we zoiets helemaal niet. Echt geweldig. Het zou alleen fijn zijn als meer mensen SNEQ weten te vinden, je ziet er vaak dezelfde gezichten. Terwijl het zoveel mensen een kans biedt om iets leuks te doen, iets nieuws te leren en mensen te leren kennen. Uit welk ‘hokje’ je ook komt. Die mix, dat maakt het juist zo leuk!” 

 


Lees meer over SNEQ